پاییز امسال در قم نسبت به سال گذشته سردتر استبه گزارش ایرنا از روابط عمومی اداره کل هواشناسی قم، علی جاذبی روز دوشنبه در گفت و گویی، با اشاره به این که بیشینه دمای تابستان نسبت به بلند مدت، تغییر محسوسی نداشته است، افزود: در پیشه کشاورزی، وقتی فصل پاییز سردتر از سال قبل باشد، اصطلاح «جلو بودن سال» به کار می ‌رود که این اصطلاح، شامل امسال نیز می شود.
وی بیان کرد: امروز هوای قم صاف و در پاره ای نقاط با وزش باد به نسبت شدید همراه است که سرعت آن 35 تا 50 کیلومتر بر ساعت و از سمت شمال غربی است.
وی به وضعیت آب و هوای قم در 48 ساعت آینده اشاره و پیش بینی کرد: فردا و پس فردا آسمان قم صاف، در برخی ساعات با وزش باد به نسبت شدید و گرد و خاک محلی همراه خواهد بود که سمت باد، شمال غربی و حداکثر سرعت آن بین 35 تا 50 کیلومتر بر ساعت خواهد بود.
وی خاطرنشان کرد: برای پس فردا به تدریج با افزایش ابر و در اواخر وقت بارش پراکنده باران نیز پیش بینی می شود.
وی ادامه داد: کمیته و بیشینه دمای فردا و پس فردا نیز به ترتیب 15، 32 و 13 و 29 درجه سانتیگراد پیش بینی شده است.
وی در ادامه به اهمیت کاربرد اطلاعات هواشناسی در کشاورزی اشاره کرد و افزود: بر اساس اطلاعات رصد شده از ایستگاه‌ ها و بررسی شاخص‌ های تاثیر اقلیم بر محصولات کشاورزی، به کشاورزان توصیه می‌ کنیم کاشت دانه های کلزا را تا قبل از نیمه اول مهرماه، به پایان رسانند.
وی گفت: در صورت کاشت کلزا قبل از ماه مهر، به کشاورزان اطمینان 95 درصدی می‌ دهیم که محصولی بدون خسارت خواهند داشت و در صورت کاشت کلزا تا قبل از نیمه اول مهرماه، کشاورزان می‌ توانند با اطمینان 80 درصدی امید به برداشت محصول مرغوب داشته باشند.

** مدیرکل هواشناسی قم نیز در گفت و گویی با بیان این که هنوز در کشور ما استفاده از اطلاعات هواشناسی اهمیت خود را پیدا نکرده است، بیان کرد: برای ساخت طرح ها و تاسیسات و راه اندازی کسب و کارهای اقتصادی در نظر گرفتن داده ‌های هواشناسی یک ضرورت است تا مانع موازی ‌کاری و باعث کاهش هزینه‌ ها، افزایش بهره ‌وری و سود‌آفرینی کسب و کارهای اقتصادی شود.
یحیی زارع افزود: در صورت مطالبه بخش‌ های خصوصی، دولتی و مردم، پارامترهای هواشناسی تا دوره 30 ساله عرضه می ‌شود تا با آگاهی از پارمترهایی نظیر دما، رطوبت، تبخیر، دمای اعماق خاک، بارش ها و اطلاعات کاربردی درباره پدیده ‌های جوی از جمله طوفان، گرد و خاک، رعد و برق، رگبار و تگرگ، ساخت و سازها و کسب و کارهای اقتصادی و کشاورزی با مطالعه انجام ‌شود.
وی اضافه کرد: متاسفانه بسیار دیده می ‌شود که بدون استعلام از هواشناسی و داده های مهم اقلیمی، طرح هایی ساخته و با مشکلات جدی روبرو می ‌شود و بعد از ایجاد چرخه‌ ای از مشکلات اقتصادی، اجتماعی و شخصی برای مباحث بیمه و برآورد خسارت، در مورد پدیده های جوی و اقلیمی منطقه در روز حادثه از هواشناسی استعلام گرفته می ‌شود که این نوع مراجعه و مطالبه، دیگر هیچگونه اثری ندارد.
/2085/ 1175 تنظیم کننده: سمیه حیدری ** انتشار: رضا علیمحمدیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *