آخوندی : قابلیت سکونت و حرکت دو مساله بنیادین تهران استبه گزارش خبرنگار ایرنا، عباس آخوندی روز سه شنبه در دهمین جلسه شورای اسلامی تهران، ری و تجریش با طرح این سوال که آیاتهران قابلیت سکونت دارد؟ افزود: قابلیت سکونت به مجموعه ای از بحث های زیست محیطی و مسائل اجتماعی فرهنگی و اقتصادی و قابلیت حرکت به مباحث حرکت کالا و انسان در شهر، حرکت اندیشه، گفتمان و امکان گفتگو در شهر مربوط است.
وی با بیان اینکه مطالعه کاملی راجع به تهران و کرج انجام شد که یافته های خوبی داشت خاطرنشان کرد: پیشنهاد می کنم وزارت راه و شهرسازی و شورای های شهر تهران و کرج با بررسی مجدد این مطالعه به فهم مشترک از مسائل شهر تهران برسند.
آخوندی اظهار کرد: نگاهی به تحولات جمعیتی تهران نشان می دهد در سال 1345 جمعیت شهر تهران حدود 2 میلیون و 980 هزار و جمعیت پیرامون اندک بود.
وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه در طرح جامع که 1345 تصویب شد پیش بینی می شد شهر تهران به 5 میلیون در سال 70 برسد ، گفت: که درعمل به 6.3 میلیون نفر رسید.
وی افزود: نکته مهمتر اینکه جمعیت تهران و پیرامون در آن سال به بیش از هشت میلیون نفر رسید.
وی تصریح کرد: به بیان دیگر به جمعیت پیرامون شهر 2.6 میلیون نفر و به جمعیت شهر 2 میلیون اضافه شد.
وی اضافه کرد: آنچه در تهران اتفاق افتاد مطابق طرح جامع بود اما افزایش جمعیت در پیرامون فارغ از هر طرحی بود و تا سال 95 این روند ادامه پیدا کرد.
آخوندی افزود: براساس آمارها مجموعه شهری تهران (استان تهران و البرز) از 6.3 به 8.7 میلیون نفر رسید اما جمعیت پیرامون با 16 میلیون نفر افزایش یافت.
وی خاطرنشان کرد: ازسال های45 تا 95 جمعیت شهر تهران سه برابر اما تهران و پیرامون پنج برابر شد.
وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: یکی از بزرگترین خطاهای استراتژیک تفکیک استان تهران و البرز بود زیرا جمعیت بین این دو استان همچنان سیال است.
آخوندی با بیان اینکه تهران علاوه بر یک کلانشهر، پایتخت ایران است و این امرمسئولیتی به این شهر می دهد که وضعیت آن را با سایر کلانشهر ها متفاوت می کند، گفت: به عنوان عضو دولت تمایل دارم که توجه را به این موضوع جلب کنم که تمام مقامات ملی نسبت به تهران نظر و انتطارات مشخصی دارند.
وی افزود: بنابراین نحوه تعامل دولت محلی و دولت ملی در تهران نکته ای است که در تمام دنیا مورد توجه است.
وی با اشاره به اینکه ایا تهران ظرفیت، کیفیت و توانایی ایفای نقش پایتخت بودن را دارد یا خیر اظهار کرد: در زمان هایی در خصوص این موضوع تردید و زمانی این مساله توسط دولت مورد بررسی مجدد قرار گرفته است.
وزیر راه و شهرسازی اظهار کرد: به عنوان اعضای شورا باید بتوانید از ظرفیت تهران برای پایتخت بودن دفاع و نواقص عملکرد را برطرف کنید.
وی خاطرنشان کرد: تهران از پایتخت بودن هم سود می برد و هم هزینه هایی برای آن دارد.
وی با بیان اینکه شهر تهران نمی تواند خودش را نسبت به پیرامون مصون نگه دارد، گفت: از جهت قانون می تواند از پیرامون جدا باشد اما این شهر کاملا تحت تاثیر پیرامونش قرار دارد.
آخوندی با بیان اینکه نمی توانیم نسبت به حمل و نقل یکپارچه در تهران و حومه آن بی توجه باشیم گفت: روزانه یک میلیون و 250 هزار نفر به تهران رفت و آمد دارند و بیش از 530 هزار خودرو به تهران وارد می شود.
وی در ادامه گفت:سرانه تخت بیمارستانی 3.1 است و این در حالی است که در پیرامون کمتر از ،یک تخت وجود دارد.
وی گفت: وقتی چنین فقری در پیرامون تهران داریم نمی توانیم آثار آن فقر را در تهران ارزیابی نکنیم.
وی عنوان کرد: رشد اقتصادی تهران در دهه های چهل تا هفتاد 1.25 برابر میانگین ملی است و قطعا جایی که جاذبه اقتصادی دارد جمعیت پذیر است.
وزیر راه و شهرسازی در ادامه افزود: جمع بندی وضعیت گذشته این است که در گذشته توسعه مهار نشده در پیرامون تهران و سوداگری بیش از اندازه در درون شهر داریم.
وی افزود: از سال 89 تا 92 و مدت چهار سال 760 هزار پروانه ساخت از سوی شهرداری صادر شد که برای بیش از 2 میلیون نفر جمعیت پذیری در تهران پروانه صادر شد.
وی گفت: برغم رشد پروانه ساخت و ساز جمعیت جذب نشد و رشد جمعیت از 8.3به 8.7رسید.
وی افزود: در حال حاضر تهران بیش از 10 میلیون نفر ظرفیت جمعیت پذیری دارد و در حالیکه جمعیت حدود 8.7 دهم است.
وی عنوان کرد: برآورد ما این است که برای سال 1415 این جمعیت 16 میلیونی تهران و البرز به حدود 19 میلیون نفر افزایش می یابد و این برآورد نشان می دهند رشد این منطقه از رشد میانگین ملی کمتر می شود.
ادامه دارد
*برای اطلاع از اخبار متنوع انتشار یافته در شبانه روز با کانال ایرنا استان تهران در تلگرام به نشانی IRNATEHRAN@ همراه شوید.
خبرنگاران: عاطفه نژادسالاری و معصومه آقاامینی انتشاردهنده:موسی فعالیان
تهرام 9353/7244 / 1539انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *