زلزله جاجرم خسارت نداشتعلی اکبر محبی یکشنبه شب در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: هرچند وقوع این زلزله در بیشتر مناطق روستایی از جمله شهر جاجرم احساس شد اما خوشبختانه تلفات جانی و مالی به دنبال نداشت.
به گزارش ایرنا ساعت 19:27 دقیقه امشب زمین لرزه ای با قدرت سه و سه دهم در مقیاس امواج درونی زمین ریشتر در عمق 10کیلومتری زمین شهرستان جاجرم را لرزاند.
براساس اعلام مر کز لرزه نگاری کشوری موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این زمین لرزه درعرض جغرافیایی 36.980 و طول جغرافیایی 56.415 در فاصله 5 کیلومتری جاجرم،11کیلومتری گرمه و 41 کیلومتری سنخواست در خراسان شمالی رخ داد.
مرکز شهرستان جاجرم در 150 کیلومتری بجنورد خراسان شمالی قرار دارد.
زلزله 5.9 ریشتری 23 اردیبهشت ماه امسال موجب کشته شدن 2 نفر و مصدومیت 400 در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان شد و خسارت مالی فراوانی هم به دنبال داشت.
استان خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
* سایت خبرگزاری جمهوری اسلامی خراسان شمالی به نشانی http://www.irna.ir/nkhorasan و کانال تلگرامی این خبرگزاری به نشانی https://t.me/irnabojnurd در دسترس افراد برای اطلاع از آخرین اخبار و رویدادهای استان است.
7189 / 6042 خبرنگار: بتول صارمی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *