سالمندان؛ فراموش‌شدگان مدیریت شهری در گلستانمهین نورافروز در همشهری نوشت: جامعه سالمندی گلستان در حالی رو به افزایش است که چالش فقدان امکانات رفاهی شهری، اجتماعی، پزشکی و اقتصادی آنها را با مشکلات زیادی مواجه کرده است.

افزایش 20 درصدی جامعه سالمندی گلستان
به گفته معاون توانبخشی بهزیستی گلستان به علت پایین آمدن نرخ رشد جمعیت تعداد افراد سالمند استان در حال افزایش است.
کمال سلمانی با بیان این که جمعیت سالمند استان در 10 سال گذشته نزدیک به 20 درصد افزایش پیدا کرده است، به همشهری گفت: کم‌توجهی به رفع نیازها و کمبودهای سالمندان در آینده‌ نه‌چندان دور مسئولان گلستان را دچار چالش خواهد کرد.
وی افزود: نبود برنامه‌ برای تهیه و تدوین بانک اطلاعاتی سالمندان از کمبودهای جامعه سالمندی گلستان است که نسبت به آن بی‌توجهی شده است.

تشکیل شورای سالمندی
معاون توانبخشی بهزیستی استان با گلایه‌مندی از تشکیل نشدن شورای سالمندی در چند سال گذشته گفت: این شورا برای نخستین‌بار در خردادماه امسال، با هدف شناسایی آسیب‌های دوره سالمندی و رفع آن‌ها در استان تشکیل جلسه داد.
وی افزود: وضعیت جامعه سالمندی گلستان به گونه‌ای است که دستگاه‌های اجرایی موظف‌ند تدابیر جدیدی به منظور رفع کمبودها برای این افراد بیندیشند.
سلمانی بیان کرد: کمبود امکانات مورد نیاز موجب شده سالمندان گلستان با مشکلات متعددی مانند افسردگی حاد، خیابان‌‌گردی، افزایش تصادف‌های شهری، تکدی‌گری، افزایش آلزایمر و دیگر مشکلات اجتماعی مواجه شوند.
وی ادامه داد: جمعیت سالمندی بیشتر از این که بخواهد نگران‌کننده باشد می‌تواند به فرصتی برای انتقال تجربه به مسئولان و شهروندان تبدیل شود.
سلمانی گفت: در گلستان 11 مرکز نگهداری سالمندان وجود دارد که 2 مرکز آن در گنبدکاووس و گرگان به صورت شبانه‌وزی فعال است و گنجایش پذیرش 70 تا 100 سالمند را دارند.

نگرانی از افزایش سالمندان رها شده
با وجود کمبودهای حوزه سالمندی، گلستان با مشکل دیگری به نام فقر و تکدی‌گری سالمندان روبه‌رو شده است که به گفته معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد گلستان، وضعیت این تعداد سالمند نگران‌ کننده است.
علی جعفری با بیان این که منزلت سالمندان گلستان به نوعی دچار خدشه شده ‌است، به همشهری گفت: بسیاری از این افراد به علت وضعیت جسمانی و فقر مادی از خانواده‌ها طرد شده و در خیابان‌ها رها می‌شوند.
وی افزود: نزدیک به 40 هزار سالمند نیازمند زیر پوشش کمیته امداد استان قرار دارند که تعداد آنان بیش از این آمار است.
جعفری افزود: نزدیک به 63 درصد این سالمندان را زنان و بقیه را مردان تشکیل می‌دهند که سالمندان تحت حمایت کمیته امداد از امکان داشتن مسکن هم بی‌بهره هستند.
وی ادامه داد: تعداد زیادی از سالمندان بیمار نیز در گوشه بیمارستان‌ها رها می‌شوند که به دلیل پرداخت نشدن هزینه‌ با مشکل درمان روبه‌رو هستند.
معاون حمایت و سلامت خانواده کمیته امداد گلستان ادامه داد: برای رفع کمبودهای حوزه سالمندی نیازمند حضور انجمن‌های مردم ‌نهاد در حمایت از آنان هستیم.

کم‌توجهی مسئولان گلستانی به حوزه سالمندان
در ادامه مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری گلستان با بیان این که در حوزه رفع نیازهای سالمندان گلستانی کم‌کاری انجام گرفته است، به همشهری گفت: مشکلات عدیده سالمندان در 3 بخش درمانی، معیشت، شهری و اجتماعی برای همه مسئولان روشن است؛ اما اقدام عاجلی برای رفع آن انجام نمی‌شود.
عبدالرضا چراغعلی افزود: وجود سالمندان رهاشده و متکدی از آسیب‌هایی است که باید هرچه سریع‌تر برای ساماندهی آنان تدبیری جدی انجام گیرد.
وی افزود: فقدان مرکز درمانی مختص سالمندان و دیگر کمبودهای حوزه سالمندی بر مدیران پوشیده نیست و تشکیل شورای سالمندی می‌تواند راهی برای برون‌رفت از وضعیت فعلی باشد.
مسئول رسیدگی به آسیب‌های اجتماعی گلستان ادامه داد: فقدان مکانی برای تجمع سالمندان با امکانات رفاهی، سالن‌های مخصوص ورزش سالمندان، سیستم نامناسب تردد شهری و خدمات رایگان بهداشتی از جمله کمبودهایی است که به رغم ساخت‌وسازهای پرخرج شهری توجهی به آن‌ها نشده است.
چراغعلی افزود: خطر دیگری که جامعه سالمندی آینده استان را تهدید می‌کند، پایین آمدن نرخ ازدواج‌ها، تمایل نداشتن به بارداری و افزایش نازایی‌هاست که نباید از آن غافل شد.

کم‌توجهی به تشکل‌های غیر دولتی حوزه سالمندان
در حالی‌که مسئولان استانی از کمبودهای حوزه سالمندی و نقش سازمان‌های مردم‌نهاد در حمایت از سالمندان سخن می‌گویند، رئیس کانون جهاندیدگان گرگان، از کم‌توجهی مسئولان به این قشر گلایه کرد.
صفیه هادی‌پور که سال‌هاست در حوزه سالمندی فعالیت می‌کند، با بیان این که بزرگ‌ترین دغدغه این قشر نبود برنامه‌ریزی است، به همشهری گفت: اگرچه مسئولان به کمبودها اعتراف می‌کنند، تاکنون اقدامی برای رفع آن‌ها انجام نداده‌اند. وی افزود: سازمان‌های مردم‌نهادی چون کانون جهان‌دیدگان، با مشکلات زیادی روبه‌رو هستند و از سوی مسئولان هم حمایت نمی‌بینند.
این فعال اجتماعی افزود: این کانون خدمات زیادی به سالمندان تحت پوشش ارائه می‌دهد، اما استیجاری بودن مکان و دیگر هزینه‌های جاری موجب شده شهروندان تمایل کمتری برای ایجاد چنین مکان‌هایی داشته باشند.

انزوا و افسردگی میان سالمندان
هادی‌پور ادامه داد: سالمندی، نامحسوس شروع می‌شود، به شکل تدریجی ادامه پیدا می‌کند و به طور ویرانگری پیشرفت می‌کند که در صورت رسیدگی نشدن، سالمند را با مشکل مواجه می‌کند.
وی افزود: از طرفی ایجاد فضاهای آموزشی، ارائه خدمات بهداشتی درمانی، با هدف پیشگیری از بیماری‌ها و اختلالات شایع دوران پیری و بهبود زندگی در دوره سالمندی امری ضرورری و اجتناب‌ناپذیر است که توجه به آن وظیفه همه مسئولان و شهروندان گلستانی است.
هادی‌پور افزود: بی‌برنامگی، نداشتن ارتباط نامناسب با فرزندان، بی‌توجهی به خواسته‌های سالمندان و ناتوانی آنان در حل مشکلاتشان موجب شده این قشر با انزوا و افسردگی روبه‌رو شوند.انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *