مردم روهینگیا در معرض آسیب های بهداشتی هستندبه گزارش روز جمعه ایرنا از وبدا، سیدمحمدهادی ایازی ضمن اشاره به بررسی های اولیه کارشناسان اعزامی از سوی ایران به منطقه روهینگیا از کشور میانمار در خاک بنگلادش، بر لزوم انجام تمام روش های بهسازی مبتنی بر شرایط علمی برای ایجاد یک کمپ دائمی به عنوان اقدامی دراز مدت برای ایجاد بهداشت در ارودگاه های پناهندگان روهینگیا تاکید کرد.
وی تصریح کرد: انجام اقدامات آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع پارامترهای آلودگی و انجام اقدامات سریع در کوتاه مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در این اردوگاه ها در بنگلادش امری ضروری است.
ایازی با بیان اینکه در این منطقه توزیع آب به 3 صورت تانکر سیار، بطری های آب و برداشت آب از چاه های حفاری شده محلی با تلمبه های دستی صورت می گیرد، افزود: هیچ اقدامی در خصوص گندزدایی آب تانکر و چاههای حفر شده صورت نگرفته است و چاه های حفر شده محلی از نوع سطحی با عمق کمتر از 10 متر است که آلودگی باکتریولوژیک و سایر پارامترهای شیمی فیزیک را دارا بوده و به نظر می رسد برداشت انجام شده در واقع آبهای کاملا سطحی و در اختلاط با فاضلاب صورت می گیرد.
وی با تاکید بر ضرورت انجام اقدامات آزمایشگاهی به منظور تشخیص نوع پارامترهای آلودگی، افزود: آلودگی باکتریایی و افزایش پارامترهای نیتریت و نیترات محتمل است و حتی تانکرهای سیار مستقر شده دارای ایمنی بسیار پایین و کلر آزاد باقیمانده صفر است.
ایازی با اشاره به پخش فاضلاب ناشی از شستشوی لباس و ظروف و استحمام در محوطه کمپ، افزود: کمپ های مشاهده شده فاقد سیستم جمع آوری و نگهداری و حمل و نقل بهداشتی بوده و در تمام محوطه پخش پسماند ناشی از ظروف یکبار مصرف و پسماند آلی که به سرعت در محیط می تواند تجزیه و متعفن شوند وجود دارد.
معاون اجتماعی وزارت بهداشت افزود: به دلیل فقدان شرایط بهداشتی مسکن در کمپ، ضوابط اولیه بهداشت مواد غذایی رعایت نمی شود و کاملا مواد غذایی مصرفی در کنار آلودگی های محیطی قرار دارد.
ایازی با اشاره به وجود حشرات و جوندگان و مگس خانگی در اطراف کمپ ها، بخصوص سرویس های بهداشتی و تجمع های پسماند، افزود: سرویس های بهداشتی ایجاد شده دارای شرایط اولیه بوده ولی جانمایی آنها به صورت کاملا غیر کارشناسی و در بالادست منابع موجود آب قرار گرفته و حمامهای ایجاد شده نیز فاقد اقدامات اولیه برای دفع مناسب فاضلاب ناشی از آن هستند.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، در ادامه بر لزوم انجام اقدامات سریع در کوتاه مدت برای بهبود شرایط بهداشتی در این منطقه تاکید کرد و گفت: در صورتی که اقدامی در این خصوص صورت نگیرد شاهد بروز بیماریهای گوارشی و واگیر منتقله از غذا و بیماریهای انگلی خواهیم بود چرا که حتی مراکز فروش مواد غذایی محلی نزدیک به کمپ ها نیز دارای مشکلات بهداشتی عدیده هستند.
ایازی با بیان این که بیماری های منتقله از آب به دلیل مصرف آب آلوده برای آشامیدن و استحمام و شستشوی ظروف محتمل خواهد بود، افزود: شیوع بیماریهایی نظیر وبا و تیفوئید و بخصوص هپاتیت محتمل است.
وی یکی از اقدامات پیشنهادی کوتاه مدت در این منطقه را ضدعفونی با قرص های کلر در تانکرهای سیار بیان کرد و گفت: گندزدایی محیط فاضلاب، مراکز تجمع مگس،پسماند با محلولهای دوستدار محیط و آهک پاشی، ایجاد سیستم بسیار ساده و اولیه جمع آوری و نگهداری و در صورت فقدان سیستم حمل و نقل و دفع پسماند در محل با تمهیدات علمی متناسب با شرایط از دیگر اقدامات کوتاه مدت بهداشتی در این منطقه است.
ایازی افزود: مهار فاضلاب با روشهای مهندسی ساده و متناسب با شرایط، جانمایی دوباره توالت ها و حذف تلمبه های دستی و نصب تانکرهای ایمن می تواند اقدامات میان مدت برای بهداشت در این منطقه باشد.
وی بر لزوم انجام تمام روشهای بهسازی مبتنی بر شرایط علمی برای ایجاد یک کمپ دائمی به عنوان اقدامی دراز مدت برای ایجاد بهداشت در این منطقه تاکید کرد و گفت: در تمام برنامه های فوق آموزش بهداشت فردی الزامی و ضروری است و اعزام تیم های مجرب مرکب از کارشناسان بهداشت محیط با تجهیزات مداخله ای پیشنهاد می شود.
تیمی مرکب از مدیران ارشد و کارشناسان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران از بخش های معاونت اجتماعی، معاونت بهداشت و روابط بین الملل این وزارت خانه به منظور بررسی وضعیت بهداشتی و کمک رسانی به رانده شدگان روهینگیا’از کشور میانمار که در خاک بنگلادش مستقر هستند، روز چهارشنبه وارد داکا پایتخت بنگلادش شدند و در چند روز وضعیت این افراد را بررسی خواهند کرد.
در این تیم سیدمحمدهادی ایازی معاون اجتماعی وزارت بهداشت و علی اصغر پیوندی رئیس جمعیت هلال احمر جمهوری اسلامی ایران نیز حضور دارند.
در پی حملات 25 اوت (سوم شهریورماه امسال) ارتش میانمار علیه مسلمانان روهینگیا، دستکم 400 تن کشته شدند و نزدیک به 125 هزار روهینگایی نیز به بنگلادش گریختند و این موضوع بحران انسانی را در پی داشته است.
اجتمام ** 7268**1569
تنظیم: مهناز بیرانوند ** انتشار: علی حبیبی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در کانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaejانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *