شستن دست ها با آب و صابون موثرترین راه پیشگیری از بیماری استبه گزارش روابط عمومی بیمارستان آیت الله روحانی بابل ، دکتر معصومه بیانی با اشاره به گرامیداشت روز جهانی شست وشوی دست در 80 کشور جهان در 15 اکتبر برابر با 23 مهر ماه ، افزود : ‘ شستن دست ها زندگی بخش است ‘ ، شعار امسال روز جهانی شست و شوی دست است که باید جدی گرفته شود.
وی با بیان اینکه در جهان بیماری هایی از قبیل اسهال و آنفولانزا باعث مرگ بیشتر از سه میلیون نفر در سال می شود ، ادامه داد : با شیوه های ساده بهداشتی مانند شست و شوی دست با صابون می توان از وقوع این گونه مرگ و میرها جلوگیری کرد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت : شستن دست ها باعث کاهش بیماری های اسهالی تا 40 درصد و کاهش بیماری های تنفسی تا 25 درصد می شود و برای پیشگیری از بیماری آنفولانزا نیز از روش های موثر محسوب می شود.
وی ادامه داد : در صورت رویت آلودگی، شستن دست ها قبل از خوردن غذا و بعد از استفاده از سرویس بهداشتی باید انجام شود.
متخصص عفونی بیمارستان آیت الله روحانی گفت : پوست انسان به طور طبیعی با باکتری ها آلوده شده است و به طور عمده دو نوع موجودات ذره بینی ( فلور) موقت و دائم در روی پوست وجود دارد که فلور موقت معمولا فلور روده ای است که لایه های سطحی پوست را می پوشاند.
وی ادامه داد : موجودات ذره بینی( فلور) موقت توانایی بیماری زایی بالایی دارند و در صورت تماس مستقیم افراد هنگام دست دادن، لمس سطوح محیطی همانند گوشی تلفن ، دکمه آسانسور و دستگیره اتاق باعث آلودگی با این میکروب ها می شود.
این متخصص کنترل عفونت ها ، گفت : فلور دائم در لایه های عمقی تر پوست اتصال داشته و توانایی کمتری در ایجاد عفونت دارد و براحتی از راه شستن دست از بین می رود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی بابل بیان داشت : در منازل استفاده از صابون های جامد و مایع دو روش معمول جهت شستن دست است که صابون جامد باید در محیط خشک نگهداری شود ، چون رطوبت باعث جذب میکروب و آلودگی صابون می شود.
وی افزود : ظرف مایع ظرفشویی باید به طور مرتب تمیز شود و به ظرف مایع نیمه خالی نباید مایع جدید اضافه شود بلکه قبل از آن ظرف باید کاملا شسته شود.
این متخصص با اشاره به این که پدران و مادران شست و شوی دست فرزندانشان را جدی بگیرند ، گفت : استفاده درست و بجای شست و شوی دست و تغییر نگرش و تحکیم این فرهنگ می تواند رویکرد مناسبی جهت پیشگیری از بیماری ها باشد و گسترش این شعار و عمل در محیط های آموزشی از مهد کودک تا دانشگاه ، باعث تحول موثر و مقرون به صرفه در نهادینه کردن این فرهنگ درست خواهد بود.
خبرنگار : زینب حبیب پور گودرزی ** انتشار دهنده : حسن فلاحتی
7328/1654انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *