دستگاه های اجرایی برای نظام آماری نوین پیشقدم باشندبه گزارش ایرنا، وحید طیفوری روز دوشنبه در سومین همایش روز ملی آمار و برنامه ریزی استان در دانشگاه گیلان اظهار داشت: با اراده مثبتی که در مرکز آمار ایران و شورای عالی آمار توسط رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور ایجاد شده ، حمایت ویژه ای در حوزه تغییر نظام آماری و نگاه مدرن به نظام آماری را شاهد هستیم.
وی اظهار کرد: پیش بینی می شود تدوین برنامه تغییر نظام اماری و نگاه مدرن به آن ، تا اوایل زمستان آماده و به استان ها ابلاغ شود.
طیفوری عدم همکاری برخی دستگاه های اجرایی را برای ارسال داده های آماری بدلایلی همچون محرمانه بودن، تمرکز اطلاعات در مرکز را از چالش های آماری در استان عنوان و بیان کرد: در نظام آماری مدرن باید این مسائل تعیین تکلیف و رفع شود.
وی تصریح کرد: با وجود اطلاعات بهنگام و به روز با آخرین فناوری برای ارسال در دستگاه های اجرایی بدلیل الزام های قانونی بخشی از آمار مورد استفاده نیست که این امر کار ما را در تصمیم گیری بسیار دچار مشکل می کند.
وی ناتوانی بنگاه های اقتصادی و پایگاه ها در ارائه آمارها ، جزیره ای کار کردن ، نبود اطلاعات در برخی دستگاه ها ، کمبود نیروی متخصص و سکوت قوانین در برخی مسائل را از دیگر چالش های آماری در استان عنوان کرد.
طیفوری در ادامه با اشاره به طراحی چندین سامانه برای استفاده کاربران از آمار تصریح کرد: بخشی از آمارها در این سامانه ها به صورت فصلی و سالانه می باشد.
وی با اشاره به اینکه اجرای طرح های آماری در دست است، گفت: سال گذشته 41 طرح با 31 هزار و 23 هزار نفر روز کار اجرایی به پایان رسید که این موفقیت ها با همکاری دستگاه های اجرایی محقق شده است.
*آمار ابزار ارزیابی عملکرد
معاون پژوهشی دانشگاه گیلان نیز گفت: آمار مهمترین ابزار ارزیابی عملکرد گذشته ، کار و برنامه ریزی برای آینده است.
ضیالدین میر حسینی با بیان اینکه برای تصمیم گیری بهتر در امور باید از علم آمار بهره گرفت، افزود: بانک داده به عنوان یکی از ابزارها و پیش بینی های جدی آینده مورد توجه قرار می گیرد.
وی با اشاره به اینکه آمار کافی در بسیاری از حوزه های فرهنگی و اجتماعی در کشور تولید نمی شود ، تصریح کرد: اطلاعات قابل اتکایی به خصوص در شهرها و روستاها از وضعیت فرهنگی و اجتماعی وجود ندارد .
وی دسترسی پژوهشگران را به آمار در بسیاری از موارد سخت و حتی غیر ممکن خواند و گفت: برای تغییر شرایط بایستی به پژوهشگران اعتماد کرد.
اول آبان ماه در کشور به عنوان روز ملی آمار و برنامه ریزی نامگذاری شده است.
خبرنگار: سلیمانی**انتشار دهنده
7296 /6030انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *