کودکان، سالمندان و بیماران تنفسی در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارنددکتر رسول نصیری روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به اینکه در چند سال اخیر پدیده آلودگی هوا به عنوان یک معضل بهداشتی اجتماعی در استان کردستان مطرح شده است، افزود: این آلودگی می تواند تهدید جدی برای سلامت افراد جامعه باشد لذا رعایت نکات ایمنی در مواجهه با این پدیده ضروری است.
وی با بیان اینکه آلودگی هوا تاثیرات زیانباری بر سلامتی گروه های سنی مختلف دارد، اظهار کرد: هوای آلوده ارگان های مختلف بدن از جمله چشم، دستگاه تنفسی، قلب، گوارش و پوست را تحت تاثیر قرار می دهد.
دکتر نصیری از کودکان، سالمندان، بیماران تنفسی مزمن، قلبی و عروقی و زنان باردار به عنوان گروه های آسیب پذیر جامعه در هوای آلوده نام برد و گفت: کودکان، نوجوانان، سالمندان بیشترین قربانیان آلودگی هوا هستند.
وی تاکید کرد: از آنجا که دستگاه تنفسی کودکان در حال تکامل است بنابراین قرار گرفتن در معرض گرد و خاک در بلند مدت آسیب جدی به دستگاه تنفسی آنها وارد می کند.
به گفته وی، زنان باردار که در معرض خطر آلودگی هوا قرار دارند این گرد و غبار به صورت مستقیم می تواند سلامت جنین آنها را تحت تاثیر قرار دهد.
رئیس بیمارستان توحید سنندج یادآور شد: پدیده گرد و غبار می تواند سیستم تنفسی انسان را بیش از سایر ارگان های بدن تحت تاثیر قرار دهد و منجر به بروز بیماری حاد و مزمن تنفسی شود.
دکتر نصیری اضافه کرد: زمانی که گرد و غبار از حد بحران خارج می شود و آلودگی هوا در موقعیت هشدار قرار می گیرد گروه های در معرض خطر باید از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری کنند و اگر ناچار به تردد در اماکن عمومی هستند حتما از ماسک های فیلتردار استفاده کنند.
به گزارش ایرنا، شاخص AQI استاندارد هوا در شاخص PM2.5 عدد صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم ، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم و 201 تا 300 نیز بسیار ناسالم و 301 تا 500 نیز خطرناک است.
آلودگی هوای سنندج در پنج روز گذشته ناشی از افزایش ذرات معلق (PM 2.5) در هوا بوده است، ذرات 2.5 میکرون برای سلامت مردم ضرر بیشتری از ذرات 10 میکرون دارد چون تا عمق ریه ها نفوذ می کند و ماندگاری بیشتری نیز در هوا دارد.
سنندج با بیش از 500 هزار نفر جمعیت مرکز استان کردستان است.
خبرنگار: شیوا اردلان منش ** انتشار: مجید سلیمانی
7352/9102انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *