فرمانداراسفراین: زلزله موجب ترک خوردگی برخی منازل روستایی شدجواد نوروزی در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بلافاصله نشست مدیریت بحران در این شهرستان تشکیل شد و مسئولان شهرستان به حالت آماده باش درآمدند.
وی خاطرنشان کرد: کارشناسان در حال بررسی خسارت های احتمالی و برآوردهای آن هستند.
به گزارش ایرنا بر اساس اعلام مرکز لرزه نگاری کشور وابسته به موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، زمین لرزه ای با بزرگی 3.5 ریشتر ساعت 43دقیقه بامداد در حوالی اسفراین رخ داد که عمق آن هشت کیلومتری زمین ثبت شده است.
زمین لرزه دوم نیز با قدرت سه و هشت دهم ریشتر ساعت یک و 10 دقیقه بامداد و در عمق هشت کیلومتری زمین رخ داد.
شهرستان 127 هزار نفری اسفراین در 65 کیلومتری جنوب شرقی بجنورد واقع است.
خراسان شمالی شامل نواحی شمال خاوری ایران است که از دیدگاه زمین شناسی در پهنه ساختاری، رسوبی کپه داغ قرار دارد.
این منطقه از دیدگاه لرزه زمین ساختی در زون کپه داغ قرار می گیرد که در این زون گسل های فعال و مهمی وجود دارد، این گسل ها برخی مواقع با حرکاتی که انجام می دهند موجب وقوع زمین لرزه های مخرب می شوند.
مهم ترین گسل های خراسان شمالی گسل اسفراین است که این گسل با درازای حدود 170 کیلومتر و راستای شمال باختری- جنوب خاوری واقع شده که از حاشیه شمال خاوری شهر اسفراین گذر می کند. گسل باغان- گرماب نیز گسلی است با درازای 55 تا50 کیلومتر و راستای شمال، شمال باختری – جنوب، جنوب خاوری واقع است.
براساس آمارهای موجود درسده اخیر 13 زمین لرزه با قدرت بیش از 5.5 ریشتر در خراسان شمالی رخ داده است که آخرین آن با قدرت 5.7 ریشتر خسارت زیادی در شهرستان های بجنورد و مانه و سملقان بر جای گذاشت.
زمین لرزه ای با قدرت 6.2 درجه درمقیاس امواج درونی زمین ریشتر بهمن سال 1375 بود که خسارات جانی و مالی فراوانی به دنبال داشت.
اخبار خراسان شمالی را در کانال تلگرامی اخبار ایرنا خراسان شمالی به نشانی ? @IRNABOJNURD پیگیری کنید.
7185 / 6042 خبرنگار: کبری علی آبادی** انتشاردهنده: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *