استقبال بی نظیر زائران جمهوری آذربایجان از پیاده روی اربعینبه گزارش بامداد چهارشنبه ایرنا، شهروندان آذربایجانی که کشورشان پس از ایران و عراق بیشترین جمعیت شیعه را در خود جای داده است، هر سال با شناخت بیشتر آموزه های اسلام ناب محمدی بر تعداد عاشقان و شیفتگان امام حسین (ع) این کشور افزوده می شود.
مسلمان این کشور که از سال 1991 بدنبال فروپاشی شوروی درهای این کشور به سوی جهان خارج به خصوص جمهوری اسلامی باز شد، بار دیگر به آغوش جهان اسلام بازگشتند.
در حالی که مسلمانان این کشور در زمان حکومت کمونیست ها از فعالیت های اسلامی ممنوع شده بودند و مساجد آنها به انبار غله تبدل شده بود، چند سالی است که فوج فوج به دیار کربلا می آیند.
زائران شیعه جمهوری آذربایجان که بیشتر آنان قشر جوان 30 تا 40 سال هستند به طرق مختلف از راه زمینی و هوایی سعی دارند خود را به کربلا برسانند.
تلمان کریم اف یکی از زائران جمهوری آذربایجان که اهل لنکران است در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در نجف، افزود: سه روز است که به همراه هیاتی در یکی از هتل های نجف مستقر هستیم.
وی یادآوری کرد: هیات ما 48 نفر است و از راه زمینی و از طریق ایران به منظور زیارت عتبات عالیات به خصوص شرکت در گردهمایی بزرگ اربعین به عراق آمده ایم.
وی افزود: شناخت قبلی ما از اسلام اصیل محدود بود، ولی سال به سال شناخت مردم آذربایجان به واسطه تبلیغ و معرفی آن از سوی مبلغان انقلابی دیگر کشورها افزایش یافته است به گونه ای که اکنون افراد زیادی از خود جمهوری آذربایجان دین اسلام را ترویج می کنند.
عارف میرزایف از دیگر زائران جمهوری آذربایجان گفت: در سال های قبل به دلیل نبود شناخت، تعداد زائران کمتر بود و تعداد اندکی از زائران شهرستان ها در باکو ثبت نام و به مشهد مقدس اعزام می شدند، ولی اکنون به واسطه محبت اهل بیت دل های مردم آذربایجان روشن تر شده و این شور و شوق هر روز بیشتر می شود.
زاهد کریم اف که سرپرستی یکی از کاروان های جمهوری آذربایجان را بر عهده دارد به خبرنگار ایرنا، گفت: تا جایی که اطلاع دارم حدود 20 کاروان 30 تا 45 نفری از باکو و شهرستان های این کشور از جمله لنکران، جلیل آباد، آستارا، قبا، گنجه و شماخی برای شرکت در اجتماع بزرگ اربعین به طرق مختلف راهی کربلا هستند.
وی یادآوری کرد: جمعی هم به صورت انفرادی و یا در قالب کاروان هایی از ایران رهسپار کربلا شده اند.
وی افزود: نمایش تصاویر کربلا و اجتماع بزرگ اربعینیان شور و شوق زیارت کربلا را هر ساله در دل مردم جمهوری آذربایجان بیشتر می کند.
جمهوری آذربایجان حدود 9 میلیون نفر جمعیت دارد که بیش از 92 درصد آن را مردم مسلمان شیعه تشکیل می دهند.
شبد**خاورم 6183**380**1379
انتشار دهنده: هادی افتخاریانتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *