90 درصد تلفات حوادث رانندگی در کشورهای کم درآمد رخ می دهدبه گزارش ایرنا از خبرگزاری ‘اجی’ ایتالیا، هر سال 250 هزار نفر در جهان، برابر با 3400 نفر در روز و بیش از 140 نفر در ساعت، بر اثر تصادفات رانندگی جان خود را از دست می دهند، در حالی که شمار قربانیان ناشی از حوادث هوایی به یک هزار نفر از هر یک میلیون و 200 هزار مسافر می رسد.
‘جوردانو بیزرنی’ رئیس انجمن دوستان حامی پلیس راهنمایی و رانندگی گفت: 90 درصد از مرگ و میرهای ناشی از تصادفات رانندگی در کشورهای کم درآمد بوقوع می پیوندد که 54 درصد خودروها در آن تردد می کنند و دلیل این تصادفات، شرایط نامناسب خیابان ها ، کمبود علایم رانندگی و اجباری نبودن بستتن کمربند ایمنی و کلاه کاسکت، استفاده از گوشی های همراه در حین رانندگی، سرعت بالا، مصرف الکل و مواد مخدر و همچنین فرسودگی خودروهاست. اروپا پایین ترین موارد تصادفات رانندگی را دارد که به کمی بیش از 25 هزار قربانی در سال می رسد، در حالی که آفریقا بالاترین میزان را داراست.
موتور سواران 23 درصد از موارد تصادفات را تشکیل می دهند و به دنبال آن عابرین پیاده با 22 درصد قرار دارند. سرعت بالا، روحیه تقلید کردن و مانورهای خطرناک، جاده های خراب، کمبود روشنایی و حواس پرتی فزاینده رانندگان به ویژه در هنگام استفاده از گوش های تلفن همراه از جمله دلایل دیگر وقوع تصادفات است.
وضع ایتالیا در این زمینه کمی بهبود یافته است، اما کافی نیست. در 15 سال اخیر شمار قربانیان در ایتالیا کاهش یافته، ولی این کشور نتوانسته است به تعهد کاهش 50 درصدی قربانیان تا سال 2010 احترام بگذارد. بر اساس آخرین گزارش مشترک موسسه ملی آمار و باشگاه اتومبیلرانی ایتالیا، در سال 2016 میلادی سه هزار 283 نفر در تصادفات قربانی شدند که 4.2 درصد کاهش داشته است. اما در هشت ماه نخست سال جاری شمار تصادفات حاکی از افزایش قربانیان است که از یک هزار و 145 نفر در سال قبل به یک هزار و 184 نفر در سال جاری افزایش نشان داده است.
ایتالیا در ماه مارس 2016 قانونی مبنی بر ‘قتل خیابانی’ و همچنین برخی اصلاحات قوانین رانندگی از جمله لغو گواهینامه رانندگی در صورت استفاده از گوشی همراه در خودرو را تصویب و به اجرا گذاشته است.
اروپام**461**1486**انتشار دهنده: محسن شریفی**انتهای پیام /*


شاید این مطالب را هم دوست داشته باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *